Üsküdar Adı Nereden Geliyor?

Bugün 2016 yılı verilerine göre 14.804.116 olan İstanbul nüfusu bir önceki yıla göre 146.682 kişi sayısı artmıştır. Toplamda 39 ilçesi olan İstanbulun, görülmeye değer ilçelerinden birisi de Üsküdar’dır. Peki Üsküdar ismi nereden geliyor hiç merak ettiniz mi?

Bugünkü Üsküdar’ın bulunduğu yere antik çağda Hrisopolis denmekteymiş. Hrisopolis Altın şehir demektir. Buraya Altın şehir denmesinin nedeni Perslerin Anadolu ve Yunan Yarımadası’nda kazandıkları savaşlarda elde ettikleri ganimetlerle burada çok güzel bir şehir kurmaları ve o şehre Hrisopolis demeleridir. Çevredeki halklardan aldığı vergiler ile zenginleşen şehir Altın şehir olarak ün bırakmış.

Üsküdar-Sahil-768x576

Üsküdar’a Hrisopolis denmesinin bir nedeni de akşamleyin güneş batarken Sarayburnu tarafından, Üsküdar’ın altın renginde görünmüş olmasıdır.

Üsküdar limanına antik çağda ‘Damalis’ yani ‘Öküz Limanı’ denmekteymiş.

Üsküdar onbirinci yüzyıldan itibaren ‘Scütari’ olarak adlandırılmıştır. Burada ‘Scütari’ adlı bir askeri birliğin bulunduğu ve o birliğin adının giderek şehir adına dönüştüğü söylenir. Scutaryon askerlerinin bulunduğu Üsküdar’da aynı adla bir imparator sarayı da inşa edilmişti.

Tarih içerisinde birçok kez işgale uğrayan Üsküdar zaman zaman Persler Araplar ve Osmanlılar tarafından da işgal edilmiş ve üs olarak kullanılmıştır. Üsküdar sözcüğünün Farsça menzil, geçit, uğrak yeri anlamına geldiği Burhan-ı Katı adı sözlükte kayıtlıdır. Osmanlılar 1453 yılında İstanbul’u aldıkları zaman buranın  adı ‘Scütari’ idi. Ondan sonra Türkçede Üsküdar haline dönüştüğü anlaşılmaktadır.

img_2132-kopya

One comment

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s