Ayasofya’nın Yapılışı ile İlgili Efsane

 

Hagia-Sophia-pictures

Rivayet olunur ki, Bizans Kayzeri, Ayasofya kilisesini yaptırmak isteyince bütün adamlarını toplamış ve onlara:

-“Ben yeryüzünde eşi benzeri olmayan bir kilise yaptırmak istiyorum. Bu işi başarabilecek deneyime sahip olan bir mimar mühendisi bana bulunuz demiş. Onlar etrafa yayılıp araştırmışlar, hatta yabancı diyarlardan sordurmuşlar ama bu işi başarabilecek bir mimar bulamamışlar. Bunun üzerine Kayzer daha büyük bir toplantı yapmış. Bütün devlet büyüklerini, bilginleri ve keşişleri bir araya toplamış ve onlara da aynı soruyu sormuş. Orada bulunan bir büyük keşiş varmış, tam 1700 yaşında imiş, söz almış ve:

-“Senin istediğin binayı ancak bir yumurtayı cilalı mermer üzerinde dik durdurabilecek adam yapabilir” demiş. Bu sözler üzerine Kayzer böyle bir adamın aranmasını emretmiş. Denemeye kendi isteğiyle gelmeyenleri zorla getirmişler, ama kimse bu işi başaramamış.Sonunda bir hamam külhanında toz toprak içerisinde yatan bir delikanlı görmüşler, onu da sürükleyip Kayzer’in huzuruna getirmişler. Kayzer, ona da durumu anlatmış ve sormuş:

-“Bu mermer üzerinde yumurtayı dik durdurabilir misin?” Delikanlı cevap vermemiş. Bu arada yanına gaipten bir kişi gelmiş ve:

-“Korkma, durdururum de” diye seslenmiş. Bunun üzerine delikanlı:

-“Tabii durdururum.” demiş. Gaipten gelen kişiyi delikanlı görebiliyor ve işitebiliyormuş ama diğerleri onu görüp duyamıyorlarmış. O kişi delikanlıya bir yüzük vermiş ve:

-“Yüzüğü mermer masanın üzerine koy, onun üzerine de yumurtayı koy” demiş. Delikanlı söylenenleri aynen yapmış. Yumurta yüzük üzerinde durmuş. Kayzer bunu görünce:

-“Yüzüğü al yumurtayı öyle koy,” demiş. Delikanlı: 

-“Mermer üzerinde ancak böyle durur,” diye karşılık vermiş. 

Kayzer ve yanındakiler bu delikanlıda bir iş var diye düşünmüşler çünkü onun yaptığını kimse yapamamış. Ona:

-“Ey delikanlı! bir kilise yapmak isterim ki bu alemde eşi olmaya, onu yapabilir misin?” demiş. Delikanlı cevap vermemiş. Gaipten gelen kişi ona tekrar görünmüş ve: “Yaparım de,” diye tembih etmiş. Bunun üzerine delikanlı Kayzer’e: “yaparım” diye cevap vermiş. Kayzer, keşişlere:

-“Acaba bu delikanlı bu binayı yapabilir mi?” diye sorunca onlardan biri:

-“Önce bu delikanlıyı bir sınayalım. Binayı nerede yapacağınızı ona gösterin. Onu nasıl yapacağını ve resmini bize göstersin,” demiş. Bunun üzerine kilise yapılacak yeri delikanlıya göstermişler. Bu arada gaibden gelen kişi, delikanlıya:

-“Onlara söyle burayı düzeltsinler ve üzerine yumuşak kum döksünler.” demiş.

Söylenenler yapılmış gaipten gelen kişi inşaat boyunca delikanlının yanından gitmemiş, ona, mimarlara ve mühendislere neler emretmesi gerektiğini hep söylemiş. Binanın temelleri yükselip yer hizasına gelince, Kayzer, bütün keşişleri toplayıp onlara:

-“Benim gönlüm öyle istiyor ki bu kilisenin direklerinin yarısı altın yarısı gümüş olsun.” Keşişlerin arasında bulunan 1700 yaşındaki Keşiş bunun üzerine Kayzere şöyle demiş:

-Ben kitapta öyle gördüm ki ahir zamanda bir kavim gelecek ve mal için kardeş kardeşi öldürecek. O zaman binada altın gümüş komaz, yıkarlar. Onlar yıkmazsa tamahkar sultanlar yıkar. Eğer binan ebediyen kalsın istersen altınla gümüşle değil, taşla yap.”

Kayzer bu sözleri işitmiş ve makul bulmuş. Her taraftan en güzel mermerlerin getirilmesini emretmiş. Edincik’te Süleyman peygamberin yaptırdığı sarayı bile yıktırıp mermerlerini getirtmiş. Ayasofya Kilisesi tamamlanıncaya kadar çok zaman geçmiş. Delikanlı ihtiyarlamış, aksakallı bir pir olmuş. Ayasofya’nın tamamlanmasına Kayzer çok sevinmiş. Kilisenin mimarı olan delikanlıya sayısız armağanlar, değerli taşlar vermiş ve onun tasvirini kilise duvarına yaptırmış.

Image_8

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s