E-devlet Şifresi Nedir?

E-devlet Şifresi Nedir? Nasıl Alınır?

E-devlet şifresi, www.turkiye.gov.tr sitesinde kullanılmak üzere alınmış olan, Türkiye Cumhuriyeti devleti vatandaşlarının elektronik ortamda verilen devlet hizmetlerinden en kolay yoldan hızlı, kesintisiz ve güvenli bir şekilde faydalanmak amacıyla kullanılan bir şifredir.

Elektronik hizmetlerden yararlanmak için ücret ödeyecek miyim?

Elektronik hizmetler (e-hizmetler) için ekstra bir ücret ödemeniz gerekmemektedir.

e-devlet-sifre-alma-ve-giris-e-devlet-sorgulama-islemleri-icin-tikla-1427461326

E-devlet şifresi nasıl alınır?

E-devlet şifresi almak için, üzerinde T.C. kimlik numarasının bulunduğu fotoğraflı kimliğin veya kimlik yerine geçebilecek belgenin ibraz edilerek PTT Merkez müdürlüklerine veya yetkili şubelere başvuru yapılması yeterlidir.

E-devlet şifresi almak ücretli mi?

PTT tarafından 2 TL ücret tahsil edilmektedir. Ancak şifrenizi unutursanız ve yeniden yeni bir şifre almak için PTT’ye başvuruda bulunursanız bu sefer 4 TL ücret ödemeniz gerekir. Şifre için herhangi bir yıllık ücret söz konusu değildir. Her bir şifre için ödenen ücret bir defaya mahsustur.

Yurtdışında yaşıyorum, e-devlet şifresi alabilir miyim?

Yurtdışında yaşayan T.C. devleti vatandaşları e-devlet şifresi almak isterlerse bulundukları ülkedeki elçilik ve konsolosluklara başvurabilirler.

Bununla birlikte; mobil imza, elektronik imza, internet bankacılığı ve T.C. kimlik kartı kullanılıyorsa, e-Devlet Kapısına bunlardan biri ile giriş yaptıktan sonra şifre oluşturulabilir.

E-devlet şifremi unuttum, ne yapmalıyım?

Şifrenizi unutmanız durumunda şifre yenileme yapabilir, e-imza, mobil imza, internet bankacılığı, T.C. kimlik kartı ile e-Devlet Kapısı’na giriş yaparak yeni şifre belirleyebilir veya PTT’den yeni bir şifre alabilirsiniz. Şifre yenileme hizmetinden yararlanabilmek için profilinizde bulunan iletişim bilgilerinden cep telefonu numaranızı ya da hem cep telefonu numaranızı hem de e-postanızı e-Devlet Kapısında doğrulamış olmanız gerekmektedir. Bu işlemleri yapmadığınız takdirde PTT şube ve Merkezlerinden şahsen yeni bir şifre almanız gerekmektedir.

Daha önce cep telefonu ve e-posta doğrulaması yapmış iseniz e-Devlet Kapısı Şifre ve Güvenlik Ayarlarım bölümünden:

  • Sadece PTT şubelerinden yeni şifre zarfı alarak
  • Cep telefonuma ve e-posta adresime gelecek kodları girerek
  • Cep telefonuma gelecek kodu girerek

Seçeneklerinden birini işaretleyip şifre yenileme yöntemlerinden birini belirlemelisiniz.

E-devlet şifresini kimler alabilir?

15 yaşını doldurmuş Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, mavi kartlılar ve yabancılar üzerinde T.C kimlik numarasının bulunduğu fotoğraflı kimliğini (nüfus cüzdanı, evlilik cüzdanı, pasaport ve ehliyet, avukat kimlik kartı, mavi kart, ikamet tezkeresi, hakim ve savcı kimlik kartları, süresi dolmamış (geçerli) çalışma izin kartı, geçici koruma kimlik belgesi) ibraz ederek şahsen ya da vekaleti olan kişi aracılığıyla (vekalette “e-Devlet Şifresi almaya yetki olduğuna dair ibare bulunmalıdır)başvuru yaptığında PTT merkez müdürlüklerinden veya yetkili şubelerinden e-Devlet kapısı şifrelerini alabilirler. Bunun yanı sıra mahkeme kararıyla kendine vasi tayin edilmiş kişiler vasileri aracılığıyla e-Devlet Kapısı şifresi temin edebilirler. Bu durumlar harici başkaları adına şifre alımı mümkün değildir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s