ELFABE-El Çizgilerine Göre Karakter Çözümleme

”İnsanın yüzünde, cildinde, ellerinin içinde kader kalemiyle pek çok çizgiler, hatlar, nakışlar, nişanlar yazılmıştır.” (Mesnevi-i Nuriye)

ELFABE -El ve yüz çizgilerinden, tavır ve davranışlarından insanların kabiliyet ve kapasitelerini okuma sanatıdır. Şunu belirtmemiz gerekir ki bu ilim, gaybı bilme aracı değil -bugünkü hava tahmin raporları gibi- var olanı, işaretlerinden hareketle doğru değerlendirme aracıdır. Zaten Kur’an-ı Kerim’deki tanımıyla bu ilim, bir ‘şâkile’ ilmidir. “De ki, her şeyin ameli kendi şâkilesine göredir!” (İsrâ, 84) ayetinde geçen manasıyla ‘şâkile’, eşyanın şeklinden ve taşıdığı izlerden onun mahiyetini ve neye yaradığını, nereye varacağını bilme ilmidir. Mesela hayvanlarda ve otlarda cart sarı rengin, zehir ve tehlike işareti olduğu gibi…

Bu ilmin bilinen ilk temsilcileri arasında Aristo’da vardır. Müslüman ilm- simacılar, bu konuda o kadar ileri gitmişlerdir ki bir insanın vasıflarından, karakterinden beden ve yüz şekillerini tasvir etmeyi tahmin edebilmişlerdir. Arap ilm-i simacısı Ebu’l Vefa Mübeşşir b.Fatik’in böyle bir eseri mevcuttur. Aynı şekilde Ebu’s Sem’a El Emşati’nin renkler ve bunların işaret ettiği mana ve hastalıkları anlatan Kitabu’l Kavlis Sedid fi ihtiyaril-İma  ve’l Abid adlı bir eseri mevcuttur.

Ancak kabul etmek gerekir ki zamanla bu ilim dalı cahillerin eline geçerek esas amacının dışında kullanılmış, hurafe denilebilecek mahiyette kazanmıştır.

Herkes, geleceğini, ne zaman evleneceğini, kaç çocuğu olacağını, ne kadar kazanacağını ne zaman öleceğini merak eder. Ancak geleceği merak etmek, tahmin etmek, bilmeye çalışmak her daim insanın hayrına değildir zaten geleceği bütünüyle tahmin etmek de imkansızdır, gaybı ancak Allah bilir. ELFABE insanın kendini bilmesi ile ilgilidir, çünkü kendini tanımak, kişiyi Rabbine götürür.

El çizgilerini okumaktan maksat, insan mekanizmasının kabiliyet ve imkanlarını tespit etmeye çalışmak, hangi alanlarda daha başarılı olabileceği, sanata kabiliyeti olup olmadığı, karakter yapısını anlatır. Örneğin sol el (eğer sağ elimizi kullanıorsak), Allah’ın bize bahşettiği bütün imkan ve yeteneklerin deposudur. Sağ el ise bu hazineden ne kadarını kullanabildiğimizi ve kullanabileceğimizi gösterir. Diyelim ki sol elinizde ‘musikide deha’ çizgisi mevcut ama siz ömrünüzde hiçbir müzik aletini çalmamış ve müzikle ilgilenmemişsiniz. Bu durumda o çizgi kullanılmamış bir yetenek olarak yok olup gidecektir.

elcizgi

Ben kendimi bu ilim dalında geliştirmek istiyorum o yüzden burada kısaca bilgilendirme yapmak istedim.  Konuyla ilgilenenler varsa mail adresime iki elinin hem avuç içleri hem de parmakları görünecek şekilde birkaç fotoğraf çekip mailime gönderirlerse bildiğim kadarıyla analiz etmeye çalışırım inşallah.

 

 

3 comments

  1. El çizgilerimizin bu kadar etkili olduğunu bilmiyordum ve merak ettim. Birbirimiz hakkında hiçbir şey bilmiyoruz ve sadece el çizgilerimle karakter çözümlememi nasıl yapacağınızı içtenlikle merak ettim 🙂 teşekkürler paylaşımınız için. Peki mail adresiniz nedir?

  2. Beni şaşkınlıklar içinde bırakan bir ilim. Benim ve oğlumun elinde görüp “nasıl bu kadar karakteristik özelliklerimizi” buldunuz dedirten bir yorumdu yaptığınız. Çok teşekkür wderim

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s