Film Tavsiyesi: Taare Zameen Par-HER ÇOCUK ÖZELDİR

Taare Zameen Par (2007) Eng Sub Hindi Movie

Hint filmlerini izleyenler Aamir Khan’ı bilir, ilk izlediğim Aamir Khan filmi ‘3 İdiot’tu. Sonra  PK’yı izledim ve her filmde olduğu gibi bu filmde de adamın oyunculuğuna olan hayranlığım kat kat arttı. Rolün içine o kadar giriyor ki adeta oynamıyor yaşıyor.

Her Çocuk Özeldir; bu filmde adeta sabırsızlıkla Aamir Khan’ın çıkmasını bekledim, ilk 1 saat Aamir Khan ortalarda görünmüyor, zaten film 2 saat 45 dakikalık bir film. Yani kendi açımdan söylemem gerekirse 2 saat 45 dakika oturup durağan bi filmi izleyemem, sonuçta filmde aksiyon yok. Genelde ütülenecekleri biriktiriyorum, ütü masası, ütüm ve sevgili eşimin gömlek koleksiyonunuda alıp başlatıyorum filmimi, ilk 1.5 saat bir yandan ütü bir yandan film güzel gitti doğrusu 😉

Hint yapımı bir film olan Her Çocuk Özeldir filminin orijinal ismi Taare Zameen Par’dır. Film 2007 yapımı. Aamir Khan filmin hem yönetmeni hem de başrolde yer alıyor. İMDB puanı 8.4 yani IMDB en iyi 250 film listesine girmeyi başarmış bir film.

Filmde Ishaan etrafındaki insanlar tarafından küçük görülen bir çocuktur. Yaşıtları gibi sayıları ya da harfleri algılayamamaktadır. Bu sebepten dolayı da geri zekalı ve tembel olarak görülmektedir. Hatta bu durumda ailesi bile ona destek olmamaktadır. Ailesi de onun yetersiz bir çocuk olarak gördüğü için yeterince ilgilenmemektedir. Bir gün ailesi artık Ishaan’dan ve sorunlarından iyice bıkar. Bu yüzden onu yatılı bir okula göndermeye karar verir. Ishaan gittiği yatılı okulda hayatını tamamen değiştirecek olan resim öğretmeni ile tanışır. Yani malumunuz Aamir Khan 🙂 Ve belki de çok kötü olacak olan geleceği tamamen değişir.

Bu film sayesinde çocuklara olan bakış açım değişti ve aileilerin çocuklarıyla ilgili yaptıkları hatalar daha çok gözüme batar oldu. Aslında gerçekten HER ÇOCUK ÖZELDİR, bir çocuk matematik yapamıyor diye aptal muamelesi gördüğü bir ailede büyürse hayatta başarılı olması nasıl beklenebilirki… Kimisi resim yapabiliyor, kimisi çok güzel hikayeler yazıyor ya da kimisi bütün matematik sorularını çözüyor olabilir. Hiçbirimiz mükemmel değiliz, çocuklarımızı kendi istediğimiz gibi değilde onun yetenekleri doğrultusunda yetiştirmeliyiz. Hamile kaldığımdan beri ‘ANNE OLUNCA ASLA BUNLARI ÇOCUĞUNA YAPMA’ listesi oluşturmayı düşünüyordum, bu filmi de izleyince bir an önce o ASLA YAPILMAYACAKLAR listesini hazırlamaya karar verdim, buraya da yazar paylaşırım.

Özellikle ebeveynlere söylüyorum, İZLEYİN İZLETİN…

İYİ SEYİRLEERRR =))

One comment

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s