Kuran-ı Kerim’de Şifa Ayetleri

وَنُنَزِّلُ مِنَ الْقُرْآنِ مَا هُوَ شِفَاء وَرَحْمَةٌ لِّلْمُؤْمِنِينَ وَلاَ يَزِيدُ الظَّالِمِينَ إَلاَّ خَسَارًا
“Ve nunezzilu minel kur’ani ma huve şifaun ve rahmetun lil mu’minîne ve la yezîduz zalimîne illa hasara(hasaran).”
Duanın Anlamı: (Biz Kur’an’da mü’minler için şifa ve rahmet olan ayetleri indiriyoruz.” (İsra Suresi: 82 Ayeti)
وَيَشْفِ صُدُورَ قَوْمٍ مُّؤْمِنِينَ وَيُذْهِبْ غَيْظَ قُلُوبِهِمْ
Ve yeşfî sudura kavmi’m-mü’minîne ve yüzhib ğayza kulubihim.”
Duanın Anlamı: Allah mü’minlerin gönüllerine şifa versin ve ızdıraplarını gidersin” (Tevbe Suresi: 14-15 Ayeti )
وَإِذَا مَرِضْتُ فَهُوَ يَشْفِينِ
Ve iza maridtu fe huve yeşfîn(yeşfîni).
Duanın Anlamı: (Hastalandığımda bana şifa veren Allah’tır.” (Şuara Suresi: 80 Ayeti)
قُلْ هُوَ لِلَّذِينَ آمَنُوا هُدًى وَشِفَاء
“Kul hüve li’llezîne amenu hüden ve şifaün.”
Duanın Anlamı: “De ki: Kur’an, inananlar için hidayet ve şifadır.” ( Fussilet Suresi: 44.Ayeti )
يَا أَيُّهَا النَّاسُ قَدْ جَاءتْكُم مَّوْعِظَةٌ مِّن رَّبِّكُمْ وَشِفَاء لِّمَا فِي الصُّدُورِ وَهُدًى وَرَحْمَةٌ لِّلْمُؤْمِنِينَ
Duanın Türkçe Okunuşu: “Ya eyyuhen nasu kad caetkum mev’ızatun min rabbikum ve şifaun lima fîs suduri ve huden ve rahmetun lil mu’minîn(mu’minîne)”.
Duanın Anlamı: ” Ey insanlar! Size, Rabbinizden öğüt (vaaz) ve göğsünüzde olana (nefsinizin kalbindeki hastalıklara) şifa ve mü’minlere hidayet ve rahmet gelmiştir.” (Yunus Suresi: 57 Ayeti)

يَخْرُجُ مِن بُطُونِهَا شَرَابٌ مُّخْتَلِفٌ أَلْوَانُهُ فِيهِ شِفَاء لِلنَّاسِ إِنَّ فِي ذَلِكَ لآيَةً لِّقَوْمٍ يَتَفَكَّرُونَ

“yahrucu min butuniha şarabun muhtelifun elvanuhu fîhi şifaun lin nas(nasi), inne fî zalike le ayeten li kavmin yetefekkerun(yetefekkerune).”
Duanın Anlamı: “Onların karınlarından çeşitli renklerde bir şerbet çıkar ki, onda insanlar için şifa bulunur. Düşünen bir topluluk için şüphesiz bunda bir delil vardır.” (Nahl Suresi: 69 Ayeti) wpid-2014-12-09-19-57-04.png

Yarın genel anestezi altında ameliyat olacağım, aslında genel anestezi olmadan da yapılabilen bir ameliyat ama o kadar çok korkuyorumki.. Normalde ne iğneden korkarım ne hastane doktor fobim var ama bu sefer nedense çok korkuyorum, genel anestezi bile beni korkutuyo. Korkunun acele faydası yoookkk Müjdeee diyesim geliyor.. Bak diyorum korkunun, hastalığın vesilesiyle şifa ayetlerini okuyorsun, daha çok sekine ve cevşen okuyorsun.. Her şey Allah’tan.. Şifa verecek olanda ancak O’dur.. Öyle üzülüyorumki Allah inancı olmayan insanların haline, inanç insanı o kadar güçlü kılıyor ki.. Korkuyorum diyorum ama bir yandan içten içe belki bunlar geçmiş günahlarımın affına vesile olur diye şükrediyorum. Rabbim iman üzere ölmeyi nasip etsin. Amin.

 

 Risale-i Nur’dan Hastalar Risalesinden hasta fakire üç deva..

BİRİNCİ DEVÂ

Ey biçare hasta! Merak etme, sabret. Senin hastalığın sana dert değil, belki bir nevi dermandır. Çünkü ömür bir sermayedir, gidiyor. Meyvesi bulunmazsa zayi olur. Hem rahat ve gafletle olsa, pek çabuk gidiyor. Hastalık, senin o sermayeni büyük kârlarla meyvedar ediyor. Hem ömrün çabuk geçmesine meydan vermiyor, tutuyor, uzun ediyor-tâ meyveleri verdikten sonra bırakıp gitsin. İşte, ömrün hastalıkla uzun olmasına işareten bu darbımesel dillerde destandır ki, “Musibet zamanı çok uzundur; safâ zamanı pek kısa oluyor.”

İKİNCİ DEVÂ

Ey sabırsız hasta! Sabret, belki şükret. Senin bu hastalığın, ömür dakikalarını birer saat ibadet hükmüne getirebilir. Çünkü ibadet iki kısımdır. Biri müsbet ibadettir ki, namaz, niyaz gibi malûm ibadetlerdir. Diğeri menfi ibadetlerdir ki, hastalıklar, musibetler vasıtasıyla musibetzede aczini, zaafını hisseder, Hâlık-ı Rahîmine iltica eder, yalvarır. Hâlis, riyâsız, mânevî bir ibadete mazhar olur.

Evet, hastalıkla geçen bir ömür, Allah’tan şekvâ etmemek şartıyla, mü’min için ibadet sayıldığına rivâyât-ı sahiha vardır. Hattâ bazı sâbir ve şâkir hastaların bir dakikalık hastalığı, bir saat ibadet hükmüne geçtiği ve bazı kâmillerin bir dakikası bir gün ibadet hükmüne geçtiği, rivâyât-ı sahiha ve keşfiyat-ı sadıka ile sabittir. Senin bir dakika ömrünü bin dakika hükmüne getirip, sana uzun ömrü kazandıran hastalıktan teşekkî değil, teşekkür et.

ÜÇÜNCÜ DEVÂ

Ey tahammülsüz hasta! İnsan bu dünyaya keyif sürmek ve lezzet almak için gelmediğine, mütemadiyen gelenlerin gitmesi ve gençlerin ihtiyarlaşması ve mütemadiyen zeval ve firakta yuvarlanması şahittir. Hem insan, zîhayatın en mükemmeli, en yükseği ve cihazatça en zengini, belki zîhayatların sultanı hükmünde iken, geçmiş lezzetleri ve gelecek belâları düşünmek vasıtasıyla, hayvana nispeten en ednâ bir derecede, ancak kederli, meşakkatli bir hayat geçiriyor. Demek insan bu dünyaya yalnız güzel yaşamak için ve rahatla ve safâ ile ömür geçirmek için gelmemiştir. Belki azîm bir sermaye elinde bulunan insan, burada ticaret ile, ebedî, daimî bir hayatın saadetine çalışmak için gelmiştir. Onun eline verilen sermaye de ömürdür.

Eğer hastalık olmazsa, sıhhat ve âfiyet gaflet verir, dünyayı hoş gösterir, âhireti unutturur. Kabri ve ölümü hatırına getirmek istemiyor. Sermaye-i ömrünü bâd-ı hava boş yere sarf ettiriyor. Hastalık ise, birden gözünü açtırır. Vücuduna ve cesedine der ki: “Lâyemut değilsin, başıboş değilsin, bir vazifen var. Gururu bırak, seni Yaratanı düşün, kabre gideceğini bil, öyle hazırlan.”

İşte hastalık bu nokta-i nazardan hiç aldatmaz bir nâsih ve ikaz edici bir mürşiddir. Ondan şekvâ değil, belki bu cihette ona teşekkür etmek, eğer fazla ağır gelse sabır istemek gerektir.

 

3 comments

  1. Çok geçmiş olsun. Rabbim şifa versin ve korktuklarından emin kılsın inşaAllah.
    Sağlık vakti zamanında kıymeti bilinemeyenlerden. İnşaAllah kıymetini bilebilenlerden oluruz. Bizleri de duadan unutma lütfen, senin duan makbuldür şimdi. (: (Samimi bir istekte bulunduğum için 2.çoğul şahıs ekleri pek bir yapay durduğu için yazmadım)

    • Allah razı olsun, Rabbim cümlemizin günahlarını affetsin bizi razı olduğu kullar arasında eylesin inşallah. Amin. .

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s