BEBEK SEVİNCİ

Her şey kader ile takdir edilmiştir. Kısmetine razı ol ki, rahat edesin.”  (Mesnevî-i Nuriye)

 

Az önce yaşadığım şehirdeki en yakın arkadaşımın hamile olduğunu öğrendim. Bu sene Ağustos ayında evlenmişlerdi ve aslında çocuk düşünmüyorlardı, en azından biz öyle biliyorduk.Dün rahatsızlandığını öğrenince aradım, migrenim tuttu dedi, bu sabah da arayıp hamile olduğunu dün yalan söylemek zorunda kaldığını, bütün arkadaşlar toplanıp haber verme planı yaptığını ama akşama kadar da bekleyemeyeceği için şimdi beni aradığını söyledi. Hem çoooookkkk çooook sevindim, hem de biraz içim burkuldu. Bizim çocuğumuz olmuyor ve şimdilik bunu kimseye söylememe kararı aldık, şimdi o arkadaşım bunu bilseydi hamile olduğunu belki bana aynı sevinçle söyleyemeyecekti, o yüzden herkese çocuk düşünmediğimizi söylüyoruz 😉 Aileleri de bu şekilde 2.5 sene oyaladık bakalım ama bundan sonra niye hala düşünmüyorsunuz sorularına bahanemiz kalmadı. Çünkü Allah’a şükür maddi-manevi her şey yolunda. Böyle şeyleri söylemek hoşuma gitmiyor, sanki acıyacaklar gibi, bakışları değişecek gibi. Bir tek en yakın arkadaşımla paylaştım konuyu, son 18 yıldır hiç ayrılmadığım, kardeşten öte gördüğüm arkadaşımla.. Bir çok şeyde kaderlerimiz aynı olduğu gibi bu konuda da aynı gibi durumumuz. Takdir-ilahi… Veren O, alan O.. Vermedi mi niye vermedi denilmez, aldı mı niye aldın denilmeyeceği gibi. Her şey Allah’tan. Eğer olmuyorsa vardır bir hayır muhakkak. Hem 2 yıldır olmuyor diye hiç hiç olmayacak diye bir şey de yok. Olmayadabilir, ne yapalım. Kadere rıza göstermek, durumu kabullenmek çok ağır gelmiyorda, aile ve akrabaların bunu öğrendikten sonraki muhabbetlerini düşündükçe sıkılıyorum. Doktora gittin mi? Artık her şeyin çözümü var, tüp bebek denersiniz vs.vs.vs…. Biz de pek tabii saygıdan bir şey diyemeyeceğimizden bakarız, gideriz, araştırız………… Sanki hiçbir şey araştırmamışız gibi.

Arkadaşımın hamileliğine gerçekten çok çok çook sevindim ama içimin burkulmasına da engel olamıyorum işte.

BU DA GEÇER YA HU…!

 

risale-i-nurdanMadem biz kadere teslim olup bu sıkıntıları, (İşlerin en hayırlısı zorlu olanıdır. el-Aclûnî, Keşfü’l-Hafâ: 1:55) sırrıyla, ziyade sevap kazanmak cihetiyle mânevî bir nimet biliyoruz. Madem geçici, dünyevî musibetlerin sonları ekseriyetle ferahlı ve hayırlı oluyor. Ve madem hakkalyakîn derecesinde yakînî bir katî kanaatımız var ki, biz öyle bir hakikate hayatımızı vakfetmişiz ki, güneşten daha parlak ve Cennet gibi güzel ve saadet-i ebediye gibi şirindir. Elbette biz bu sıkıntılı hallerle müftehirâne, müteşekkirâne bir mücahede-i mâneviye yapıyoruz diye, şekvâ etmemek lâzımdır.
Aziz kardeşlerim,
Evvel âhir tavsiyemiz, tesanüdünüzü muhafaza; enâniyet, benlik, rekabetten tahaffuz ve itidal-i dem ve ihtiyattır.
Said Nursî

risale_haber_vecize_30

İ’lem eyyühe’l-aziz! Allah’a tevekkül edene Allah kâfidir. Allah, Kâmil-i Mutlak olduğundan, lizatihî mahbubdur. Allah, Mûcid, Vâcibü’l-Vücud olduğundan kurbiyetinde vücut nurları, bu’diyetinde adem zulmetleri vardır. Allah, melce ve mencedir. Kâinattan küsmüş, dünya ziynetinden iğrenmiş, vücudundan bıkmış ruhlara melce ve mence odur. Allah Bâkîdir; âlemin bekası ancak Onun bekasıyladır. Allah Mâliktir; sendeki mülkünü senin için saklamak üzere alıyor. Allah, Ganiyy-i Muğnîdir; herşeyin anahtarı Ondadır. Bir insan Allah’a hâlis bir abd olursa, Allah’ın mülkü olan kâinat, onun mülkü gibi olur.

İ’lem eyyühe’l-aziz! Aklı başında olan insan, ne dünya umurundan kazandığına mesrur ve ne de kaybettiği şeye mahzun olmaz. Zira dünya durmuyor, gidiyor. İnsan da beraber gidiyor. Sen de yolcusun. Bak, ihtiyarlık şafağı, kulakların üstünde tulû etmiştir. Başının yarısından fazlası beyaz kefene sarılmış. Vücudunda tavattun etmeye niyet eden hastalıklar, ölümün keşif kollarıdır. Maahaza, ebedî ömrün önündedir. O ömr-ü bâkide göreceğin rahat ve lezzet, ancak bu fâni ömürde sa’y ve çalışmalarına bağlıdır. Senin o ömr-ü bâkiden hiç haberin yok. Ölüm sekeratı uyandırmadan evvel uyan!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s