İSTANBUL’U MU ÖZLEDİN?

İstanbul’u özlediyseniz işte size canlı canlı köşe bucak istanbul

he yok ben istanbul’da yaşayan bir sevdiğimi özledim diyorsanız maalesef o konuda yapacak bir şeyim yok, henüz ışınlama keşfedilemedi :))

İşte size link http://www.istanbuluseyret.com/TuristikKameralar/

Bir de ekran görüntüsü yakalayıp anı fotoğraflayabiliyorsunuz, işte aynen böyyleeee

ekrangoruntusu

ekrangoruntusu2

ekrangoruntusu3

En çok Dragos Tepesi dikkatimi çekti, diğer yerler hep bildiğim gittiğim yerler, burası mehtabıyla ünlüymüş eh şair ruhlu yanım o yüzden burayı görmeden sevdi =)

DRAGOS

Marmara Denizi’nin incisi olarak tanımlanan Prens Adaları’nın en güzel şekilde görüldüğü noktalardan biridir Dragos Tepesi. Muhteşem bir Marmara Denizi ve Adalar manzarasına sahip tepe, mehtabıyla ünlüdür. Dragos Tepesi’nin içinde bulunduğu bölgenin bilinen tarihi 6’ncı yüzyıla kadar uzanır. Bizans ve Osmanlı dönemlerinde Anadolu Yakası’nın önemli yerleşim merkezlerinden olan bölge, bugün Kartal ve Maltepe ilçe sınırları arasındadır. Maltepe ve Kartal isimleri hakkında ilginç rivayetler anlatılır. Maltepe adı, hazine tepesi anlamına gelmektedir. Kocaeli Yarımadası’nın fethinden sonra Türkler tarafından verilen bu ismin, Dragos Tepesi’yle ilgili bir efsaneye dayandığı söylenir. Nitekim ejder anlamına gelen Dragos adı, bu tepede bulunan hayali bir hazine ile bu hazineyi bekleyen ejdere dayanır. Kartal adı ise, 6’ncı yüzyıl başlarında, sahilde balık avlamak için buraya gelip yerleşen “Kartelli” ismindeki bir balıkçıdan gelir. Önceleri küçük bir balıkçı köyü olan “Kartalimen” zaman içinde limanıyla tanınan önemli bir belde haline gelir.


foto_b64da1044218d1e12650de833697e982_339_116124
Tepenin eteklerinde uzanan ve bugün iki ilçe arasında sınır konumunda bulunan Dragos Çayı, Selçuklu Türkleri ile Bizans arasındaki ilk sınır noktasıdır. Bizans İmparatoru Alexios Kommenos ile Anadolu Selçuklu Sultanı Süleyman Şah, 1081 yılında imzaladıkları antlaşma ile Dragos Çayı’nı iki taraf arasında sınır olarak belirler. 11. yüzyılda Haçlı Seferleri sırasında Doğu ve Batı arasında bir intikal sahası olan bölge, Osmanlı döneminde de fetih sahası olarak büyük bir öneme sahip olmuştur. Bölge, 15’inci yüzyılda Osmanlı Devleti’nin egemenliğine geçer. Küçük bir yerleşim mahali olan bölgedeki hareketlenme, 1873 yılında Haydarpaşa-Pendik Banliyö Hattı’nın açılmasıyla birlikte artar.
“İstanbul’un balkonu” olarak tabir edilen Dragos Tepesi, ziyaretçilere günün her saatinde muhteşem bir görsel şölen sunuyor. Bu eşsiz manzaranın tadına varabileceğiniz en hakim noktalardan biri ise tepede bulunan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Dragos Sosyal Tesisi. Dragos Tepesi’nin sahil şeridinde yer alan tesis, denizin ve doğanın tadını çıkarmak isteyenler için bulunmaz bir mekan. Bostancı, Kartal ve Sahil yolu gibi önemli geçiş noktalarına yakınlığı ile kolay ulaşılabilen Dragos Sosyal Tesisi, günlük koşuşturmalardan uzaklaşmak isteyen konuklarını ağırlamaya devam ediyor.

4 comments

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s